Pielaszów 1944- relacja z obchodów w 2003 r.

PIELASZÓW 1944

W niedzielę 27 lipca bieżącego roku w Sandomierzu odbyły się obchody rocznicowe związane z tragicznymi wydarzeniami sprzed 59 laty.,które rozegrały się na polach Pielaszowa i nad brzegami Opatówki.

W nierównej bitwie, jaka rozegrała się 30 lipca 1944 roku udział wzięli młodzi, niedoświadczeni żołnierze z I batalionu dowodzonego przez por. „Swojaka „, wchodzącego w skład 2 ppleg. Armii Krajowej obwodu Sandomierz..Około 60-ciu przeważnie 18-19 letnich żołnierzy AK poległo w walce z przeważającymi, nierozpoznanymi siłami niemieckimi, które wzmocnione były dodatkowo oddziałami ukraińskich własowców.

Rocznicowe uroczystości tego tragicznego wydarzenia rozpoczęły się mszą święta w kościele p.w. Św. Józefa. w Sandomierzu. Mszę w intencji Ojczyzny odprawił kapelan AK proboszcz ks. Zygmunt Niewadzi. Uczestniczyli w niej kombatanci AK z Sandomierza, Opatowa, Ostrowca, Tarnobrzega, Osieka, Samborca, Klimontowa, Staszowa i Warszawy, przedstawiciele władz samorządowych, rodziny poległych, i zmarłych żołnierzy, kompania Honorowa WP, mieszkańcy Sandomierza i goście przybyli specjalnie na te „Pielaszowkie” uroczystości często z odległych stron.

Wśród uczestników uroczystości dostrzegliśmy m.in. przybranego syna mjr. „Kruka” Wiktorowskiego przybyłego z USA, a także berlińczyka Manfreda Zenkera, Niemca który przeszedł na stronę partyzantów AK.

Dalszy ciąg uroczystości odbył się na cmentarzu katedralnym, gdzie znajduje się wydzielona kwatera grobów żołnierzy poległych w II wojnie światowej. Porucznik w stanie spoczynku Wojciech Targowski ps. „VIS”, prezes inspektoratu Sandomierz Światowego Związku Żołnierzy AK „Jodła” powitał wszystkich przybyłych i przedstawił krótką historię oddziałów wchodzących w skład 2 ppleg. AK Niezwykle podniosły charakter miał apel poległych żołnierzy I Batalionu 2 ppleg. AK w bitwie pod Pielaszowem. Porucznik Andrzej Ziarka – oficer ds. społeczno- wychowawczych III Batalionu Radiotechnicznego w Sandomierzu, odczytał nazwiska 40 znanych żołnierzy poległych w bitwie oraz innych żołnierzy AK, którzy oddali swoje młode życie za wolność Ojczyzny. Kompania honorowa WP oddała 3-krotną salwę. Następnie głos zabrał wicestarosta Sandomierski Wiesław Warzecha, który powiedział m.n…. Nie ma ofiar daremnych. Na naszych oczach łamie się traktat Jałtański. Pamięć o przelanej krwi pod Pielaszowem jest dla nas młodych powinnościach i zobowiązaniem. Pomyślność i wolność naszej Ojczyzny niechaj trwa wiecznie.

Liczne delegacje organizacji i kół ŚZŹ AK złożyły wieńce i wiązanki kwiatów na symbolicznej mogile pielaszowiaków. Zapłonęły znicze i lampiony. Uroczystość zakończono odśpiewaniem hymnu partyzanckiego AK.

Dalszy ciąg uroczystości odbył się w godzinach popołudniowych w kościele parafialnym w Malicach Kościelnych położonych w pobliżu miejsc tragicznych wydarzeń z 30 lipca 1944 roku.